Quant Basics for Zeros in Quant - CAT 2012

11)
12) Let the marked price be M.P.
S.P = 0.8 * (1.25 M.P) = M.P
C.P = 0.8 M.P
Profit = M.P - 0.8 M.P = 0.2 M.P
profit % = 0.2/0.8 * 100 = 25%


plzz explain hw hv u taken cp=0.8 MP
4. In a certain store, the profit is 320% of the cost. If the cost increases by 25% but the selling price remains constant, approximately what percentage of the selling price is the profit?
Solution

Let CP be Rs.100.
Now profit of 320% on 100 means Rs.320
SP=CP+Profit=Rs.100+Rs.320=Rs.420

Now as CP is increased by 25 % then now NEW CP=100+25=Rs.125.
As SP remains constant=Rs.420
New Profit=420-125=Rs.295
Profit as a %age of SP=(295/420)*100=70.23 %
5.A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?
Solution


CP of 6 toffees=100 paise
Now as profit is 20 % then 6 toffees must be sold at 100+20 =120 paise.(SP of 6 Toffees)
Therefore each toffee SP= 120 Paise/6=20 Paise.

Thus for a rupee or 100 paise will come 5 toffees,which will gain him a profit of 20 %.


6. The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?
Solution


Let the deviation be "X".So the deviation of X from 1920 and 1280 would be the same in Rupees.

Thus 1920-X=X-1280
2X=640
X=320.

Therefore CP=1600.

Now 25 % profit on CP=(1/4)*1600=400

SP=1600+400=2000 INR
7. A shopkeeper expects a gain of 22.5% on his cost price. If in a week, his sale was of Rs. 392, what was his profit?
Solution


If we consider 100 % to be 1 then 22.5 % profit on 1 will be .225

therefore 1.225*X=392
X=320 INR

Thus Profit=392-320=72 INR
8. A man buys a cycle for Rs. 1400 and sells it at a loss of 15%. What is the selling price of the cycle?
Solution


CP of Cycle=1400 INR

Loss of 15% =210 INR

SP fo Cycle =1400-210=1190 INR
9. Sam purchased 20 dozens of toys at the rate of Rs. 375 per dozen. He sold each one of them at the rate of Rs. 33. What was his percentage profit?
Solution


Total Cost price of 240 Toys(20 Dozen *12 Toys/Dozen)=375*20=7500 INR

CP of Each Toy=7500/240=31.25 INR

SP of Each Toy=33.00 INR

Profit on Each Toy=33.00-31.25=1.75 INR

Profit on 240 Toys=240*1.75=420 INR

Profit %age=*100
=5.6 %
10. Some articles were bought at 6 articles for Rs. 5 and sold at 5 articles for Rs. 6. Gain percent is:
Solution


CP of each Article=5/6 Re
SP of each Article=6/5 Re

Profit=(6/5)-(5/6)=9/30=3/10
CP=5/6

Profit %age= (Profiit/CP)*100=*100=36%





Hope u all get it pls do tell me if there is confusion in any of the problems.


ATB




Rgrds
Myth Less
4. In a certain store, the profit is 320% of the cost. If the cost increases by 25% but the selling price remains constant, approximately what percentage of the selling price is the profit?
Sol

Let CP be 100 INR.
So,320 % of CP =320 INR
SP=100+320=420 INR

As the CP increases 25 % Therefore NEW CP=100+(25% of 100)25=125 INR.

Now NEW Profit=420-125=295 INR

In Question it is asked what % of SP is the profit

Thus,(295/420)*100=70.23 %
5. A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?
Sol


1 Re =100 Paise
Now he got 6 toffees for 100 paise
As he want to gain 20 % therefore 20 % of 100 paise=20 paise.
Thus total 6 toffees can be sold at 120 paise for 20 % profit which shows that
CP for each toffee now is 20 Paise.
Thus in 100 paise he has to sell now 100/20=5 toffees in order to gain 20 % Profit.



PS:Do tell me if there is any confusion.

Am I the only one on this thread???

Come On PUYS

We need to get going no time left....We must be ahead of the schedule.

That's how only We can "BELL THE CAT"

does any of u have the TG ebook pdfs of quant.....??

11. On selling 17 balls at Rs. 720, there is a loss equal to the cost price of 5 balls. The cost price of a ball is:
Sol

Let the CP of Each Ball be X and SP of each Ball be Y.

Thus,17*X-17*Y=5*X
12*X=17*Y--------(1)
Also,17*Y=720.--------(2)

From (1) and (2)

12*X=720
Thus X=60 INR

Thus CP of each ball is 60 INR
12. When a plot is sold for Rs. 18,700, the owner loses 15%. At what price must that plot be sold in order to gain 15%?
Sol

If 100 % is considered to be 1 then 85 % is 0.85.

Let the CP be X

Thus,0.85*X=18,700 INR.
X=22,000 INR

As 15 % profit is asked thus,15 % of 22,000 is 3300 INR

Thus the SP must be 22,000+3,300=25,300 INR to make a profit of 15%.

13. 100 oranges are bought at the rate of Rs. 350 and sold at the rate of Rs. 48 per dozen. The percentage of profit or loss is:
Sol

CP of 1 Orange=350/100=3.5 INR
A dozen is sold at 48 INR,1 Dozen=12

Thus SP of 1 Orange=4.0 INR

Profit on 1 orange is 0.5 INR and thus on 100 oranges is 100 * 0.5 is 50 INR

Now Profit %age=[50(Profit on the whole transaction)/350(CP of 100 oranges)]*100=(1/7)*100=.1428 *100=14.28 %
14. A shopkeeper sells one transistor for Rs. 840 at a gain of 20% and another for Rs. 960 at a loss of 4%. His total gain or loss percent is:
Sol

Let the CP be X1 & X2 for the transistor sold at a profit of 20 % Profit and Loss of 4% respectively.

Thus,1.2 *X1=840--> X1=700 INR
0.96 *X2=960--> X2=1000 INR

Total CP=1000+700=1700 INR
SP=840+960=1800 INR

Profit %age=[ (1800-1700)/1700 ] * 100=(1/17)*100=5.88 %
15. A trader mixes 26 kg of rice at Rs. 20 per kg with 30 kg of rice of other variety at Rs. 36 per kg and sells the mixture at Rs. 30 per kg. His profit percent is:
Sol

CP of Variety 1 = 26*20=520 INR
CP of Variety 2 = 30*36=1080 INR

Total CP Incurred=1080+520=1600 INR

Total Amount Earned from Selling the whole Quantity=(30+26)*30=56*30=1680 INR

Profit %age = ((1680-1600)/1600)*100=5 %



Hope u all will be able to understand the solutions,if not then pls tell me


Rgrds

Myth Less



PUYS the time was decided to be from 8:00pm to 11:30pm and still nobody is online?

IS this the way we are going to bell the cat?

Sorry guys but it ain't happening this way.

Swatysachdeva Says
plzz explain hw hv u taken cp=0.8 MP


"he is given a commission of 20% of the MP by the dealer"
this means that the C.P is 20% less than the actual M.P
C.P = 0.8 M.P
Swatysachdeva Says
plzz explain hw hv u taken cp=0.8 MP


"he is given a commission of 20% of the MP by the dealer"
this means that the C.P is 20% less than the actual M.P
C.P = 0.8 M.P
Swatysachdeva Says
plzz explain hw hv u taken cp=0.8 MP


"he is given a commission of 20% of the MP by the dealer"
this means that the C.P is 20% less than the actual M.P
C.P = 0.8 M.P

anyone here?????

bhai can anyone explain those p and l questions which of PROFIT equated on the basis of objects like by selling x articles he has a profit of the cp of y articles please explain the concept with an example

11. On selling 17 balls at Rs. 720, there is a loss equal to the cost price of 5 balls. The cost price of a ball is:
Sol

Let the CP of Each Ball be X and SP of each Ball be Y.

Thus,17*X-17*Y=5*X
12*X=17*Y--------(1)
Also,17*Y=720.--------(2)

From (1) and (2)

12*X=720
Thus X=60 INR

Thus CP of each ball is 60 INR
12. When a plot is sold for Rs. 18,700, the owner loses 15%. At what price must that plot be sold in order to gain 15%?
Sol

If 100 % is considered to be 1 then 85 % is 0.85.

Let the CP be X

Thus,0.85*X=18,700 INR.
X=22,000 INR

As 15 % profit is asked thus,15 % of 22,000 is 3300 INR

Thus the SP must be 22,000+3,300=25,300 INR to make a profit of 15%.

13. 100 oranges are bought at the rate of Rs. 350 and sold at the rate of Rs. 48 per dozen. The percentage of profit or loss is:
Sol

CP of 1 Orange=350/100=3.5 INR
A dozen is sold at 48 INR,1 Dozen=12

Thus SP of 1 Orange=4.0 INR

Profit on 1 orange is 0.5 INR and thus on 100 oranges is 100 * 0.5 is 50 INR

Now Profit %age=[50(Profit on the whole transaction)/350(CP of 100 oranges)]*100=(1/7)*100=.1428 *100=14.28 %
14. A shopkeeper sells one transistor for Rs. 840 at a gain of 20% and another for Rs. 960 at a loss of 4%. His total gain or loss percent is:
Sol

Let the CP be X1 & X2 for the transistor sold at a profit of 20 % Profit and Loss of 4% respectively.

Thus,1.2 *X1=840--> X1=700 INR
0.96 *X2=960--> X2=1000 INR

Total CP=1000+700=1700 INR
SP=840+960=1800 INR

Profit %age=[ (1800-1700)/1700 ] * 100=(1/17)*100=5.88 %
15. A trader mixes 26 kg of rice at Rs. 20 per kg with 30 kg of rice of other variety at Rs. 36 per kg and sells the mixture at Rs. 30 per kg. His profit percent is:
Sol

CP of Variety 1 = 26*20=520 INR
CP of Variety 2 = 30*36=1080 INR

Total CP Incurred=1080+520=1600 INR

Total Amount Earned from Selling the whole Quantity=(30+26)*30=56*30=1680 INR

Profit %age = ((1680-1600)/1600)*100=5 %



Hope u all will be able to understand the solutions,if not then pls tell me


Rgrds

Myth Less





Absolutely Correct...!!!!!!

hi retribution can u post the question realted to your query???

RETRIBUTION Says
bhai can anyone explain those p and l questions which of PROFIT equated on the basis of objects like by selling x articles he has a profit of the cp of y articles please explain the concept with an example


ek Question de do Idea k liye. Then we shall do it and learn the concept.
RETRIBUTION Says
bhai can anyone explain those p and l questions which of PROFIT equated on the basis of objects like by selling x articles he has a profit of the cp of y articles please explain the concept with an example


The Cost Price of 6 Oranges is equal to the Selling Price of 8 oranges. Find Profit or Loss Percentage.?
Sol:- Let the cost Price be x
C.P of 8 Oranges = 8x
Selling Price of 8 Oranges = Cost Price of 6 Oranges = 6x
Percentage of loss = (8x - 6x / 8x) * 100 = 25%
RETRIBUTION Says
bhai can anyone explain those p and l questions which of PROFIT equated on the basis of objects like by selling x articles he has a profit of the cp of y articles please explain the concept with an example


For these kind of problems always assume the C.P of single article to be some variable. And then get C.P and S.P in that variable . It will then be easy to calculate profit/loss %.

What about the rest of the questions Hydrocker?????

Mithles Says
What about the rest of the questions Hydrocker?????


Ya i am solving them. I will give it in a while and will post few new questions too...!!!!
4. In a certain store, the profit is 320% of the cost. If the cost increases by 25% but the selling price remains constant, approximately what percentage of the selling price is the profit?
Solution

Let CP be Rs.100.
Now profit of 320% on 100 means Rs.320
SP=CP+Profit=Rs.100+Rs.320=Rs.420

Now as CP is increased by 25 % then now NEW CP=100+25=Rs.125.
As SP remains constant=Rs.420
New Profit=420-125=Rs.295
Profit as a %age of SP=(295/420)*100=70.23 %
5.A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?
Solution


CP of 6 toffees=100 paise
Now as profit is 20 % then 6 toffees must be sold at 100+20 =120 paise.(SP of 6 Toffees)
Therefore each toffee SP= 120 Paise/6=20 Paise.

Thus for a rupee or 100 paise will come 5 toffees,which will gain him a profit of 20 %.


6. The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?
Solution


Let the deviation be "X".So the deviation of X from 1920 and 1280 would be the same in Rupees.

Thus 1920-X=X-1280
2X=640
X=320.

Therefore CP=1600.

Now 25 % profit on CP=(1/4)*1600=400

SP=1600+400=2000 INR
7. A shopkeeper expects a gain of 22.5% on his cost price. If in a week, his sale was of Rs. 392, what was his profit?
Solution


If we consider 100 % to be 1 then 22.5 % profit on 1 will be .225

therefore 1.225*X=392
X=320 INR

Thus Profit=392-320=72 INR
8. A man buys a cycle for Rs. 1400 and sells it at a loss of 15%. What is the selling price of the cycle?
Solution


CP of Cycle=1400 INR

Loss of 15% =210 INR

SP fo Cycle =1400-210=1190 INR
9. Sam purchased 20 dozens of toys at the rate of Rs. 375 per dozen. He sold each one of them at the rate of Rs. 33. What was his percentage profit?
Solution


Total Cost price of 240 Toys(20 Dozen *12 Toys/Dozen)=375*20=7500 INR

CP of Each Toy=7500/240=31.25 INR

SP of Each Toy=33.00 INR

Profit on Each Toy=33.00-31.25=1.75 INR

Profit on 240 Toys=240*1.75=420 INR

Profit %age=*100
=5.6 %
10. Some articles were bought at 6 articles for Rs. 5 and sold at 5 articles for Rs. 6. Gain percent is:
Solution


CP of each Article=5/6 Re
SP of each Article=6/5 Re

Profit=(6/5)-(5/6)=9/30=3/10
CP=5/6

Profit %age= (Profiit/CP)*100=*100=36%





Hope u all get it pls do tell me if there is confusion in any of the problems.


ATB




Rgrds
Myth Less


Yup all answers are correct...!!!!!